Tvořivé duše: Zdeňka Bílková

Dnes bych vám ráda představila Zdeňku Bílkovou, maminku dvou princezen, podnikatelku s citem pro barvy a materiály,

kurátorku umění, která se při mateřské přesunula do lesa s šicím strojem a žehlícím prknem… 

Uvařte si kafe či čajík a užijte si příjemnou minutku u rozhovoru.

 

 

Zdeni, vím o tobě, že jsi maminkou dvou slečen a pod značkou „Máma v lese“ tvoříš originální dětské oblečení. Co tě k založení vlastní oděvní značky vlastně přivedlo? Pracovala jsi s látkami a strojem už dříve, nebo to byla trochu „změna plánu“?

Prvně jsem seděla u šicího stroje asi v šesti letech. Byl to šlapací stroj a mně to šlapat vůbec nešlo a tak mi ho mamka zapojila do elektriky. A ono to šilo! A představ si, že ten stroj je stále funkční, nedávno jsem na něm u mamky šila. Dříve se totiž vyráběly věci, které něco vydržely. A to je můj důvod, proč jsem založila značku Máma v lese. Chci vyrábět oblečení, které vydrží dlouho krásné, které má nějakou hodnotu a nějakou funkci. Není to tak, že bych se už od šesti let od stroje nehnula, ani to není tak, že jsem náhle změnila plán. Chybělo mi něco tvůrčího a dalším významným podnětem byl fakt, že se nám v rodině narodily čtyři děti během půl roku. A šít jsem uměla a stroje jsem doma měla také.

 

 

To je krásná cesta. Líbí se mi, jak děti můžou "přičichnout" k různým zájmům, činnostem a později to díky pozitivní zkušenosti třeba parádně rozvinou, jako ty šití. Je znát, že ti také hodně záleží na udržitelnosti a zero waste přístupu. Jakým způsobem tyto principy vnášíš do svojí práce?

 

Ano, určitě bych své děti chtěla vést tímto směrem, aby toho poznaly co nejvíce a pak si samy vybraly, co je baví. Už teď mi ale chtějí pomáhat Udržitelnost a zero waste přístup se promítá v celé mé tvorbě. Začíná to při výběru správného materiálu, pokračuje přes velmi pečlivé polohování a končí zpracováním i těch nejmenších odstřižků. Odstřižky látek sešívám k sobě a vytvářím tak zero waste originály. Odřezky z overlocku používám jako výplň do polštářků nebo různých dekorací. Má tvorba je tudíž téměř bezodpadová. Dává mi to velký smysl.

 

 

Mám radost, že jako jednu z výher v únorové soutěži můžeme nabídnout originální softshelové kalhoty z tvé dílny! Máš tento materiál ráda? Používáš ho i pro své holky?

 

Softshell je naprosto nepostradatelný materiál na funkční oblečení pro děti. Ač miluji přírodní materiály, šiji i ze softshellu - jeho vlastnosti jako nepromokavost a paropropustnost nelze žádným přírodním materiálem nahradit. Ano, i moje holčičky nosí softshellové kalhoty od Mámy v lese, protože se hodí téměř do každého počasí a udrží je v teple a v suchu.

 

 

Ještě nám prozraď, kde všude najdeme tvoji tvorbu a kde můžeme novinky od tebe sledovat?

Sledovat mě můžete třeba na Istagramu nebo ve Facebookové skupině. Na obou sítích zveřejňuji také spoustu návodů a nápadů pro maminky malých dětí, ale věnuji se také rozhovorům s inspirativními ženami, které stejně jako já, začaly podnikat na mateřské. Články a rozhovory si můžete přečíst na mém blogu. Ráda budu také za návštěvu mého e-shopu.

 

Pokud byste si mé oblečení chtěly osahat nebo ho dětem vyzkoušet, je to možné kdykoliv v mě v ateliéru v Klášterci nad Ohří, dále v Mladé Boleslavi v Enyky Benyky, což je dětská montessori hernička s design shopem, v Karlových Varech v Ateliéru Na Ostrůvku a v Dizajn parku a v Ostrově v galerii Podhoubí.

 

Zdeni, moc děkuji za rozhovor i krásný a praktický dárek. Ať se ti daří a kousky z tvojí dílny mohou dělat radost a parádu mnoha dětem!