Novinky

Tvořivé duše - Zuzka a Ondra Klhůfkovi

ZO dřeva. To jsou Zuzka a Ondra - mladý pár, který vyrábí ze dřeva krásné bytové doplňky i originální hračky pro děti.

Zuzi, jak vás vlastně napadlo pustit se do tvoření ze dřeva? Je někdo z vás přímo vyučeným řezbářem/stolařem?

Můj muž pracuje v dřevoprodeji, takže volba materiálu byla jasná. Vyučen není a nemáme k dispozici ani správně vybavenou dílnu, ale je všeobecně zručný a umí si poradit. První výrobky byly určeny pro našeho syna a se zájmem našeho vlastního okolí se zrodil nápad rozšířit nabídku a vytvořit ZO dřeva. Stále jsme ale ve fázi, kdy jde o koníček při zaměstnání.

 

 

Máte s Ondrou rozdělené činnosti v tvůrčím procesu, nebo děláte oba vše?

Dělba práce je jasná - Ondra převádí do reality moje nápady. Co se týká rozdělení práce na konkrétní objednávce, tak Ondra vyrábí a já odbavuji vše ostatní včetně komunikace se zákazníkem. Detailní práce, jako barvení kolíčků nebo natírání dřevěných domečků, pak děláme společně.

 

 

Do soutěže jste věnovali barevný geobord - co to vlastně je a jak se tato pomůcka dá s dětmi využívat?

Barevný geoboard je jeden z našich základních výrobků. Je skvělé, jak zdánlivě jednoduchá hra může dítě procvičit hned v několika dovednostech. V první řadě je to jemná motorika. Práce s kolíčky a jejich zastrkávání do připravených otvorů je na procvičení ideální. Děti si hravou formou zpřesňují koordinaci ruky a oka a posilují i jemné svalstvo prstů. Dále je to učení barev hravou formou. Záměrně jsme vybrali 6 základních barev, které se děti učí rozpoznávat jako první. Procvičit si mohou i počítání, když přiberou do hry hrací kostku.

V kombinaci s hracími kostkami (číselnou a barevnou) můžete hrát i hry. Například si rozdělit barvy na desce napůl a soutěžit, kdo první svá pole zaplní kolíčky.

 

 

Kde najdeme vaši další tvorbu, kde vás můžeme sledovat?

Nejaktivnější jsme na sociálních sítích. Tam přidáváme novinky i různé inspirace. Je možné zde zboží i objednat přes zprávy.

Instagram: https://www.instagram.com/zo_dreva/

Facebook: https://www.facebook.com/ZOdreva

Jsme i na Aukru https://aukro.cz/uzivatel/ZOdreva/nabidky

A v neposlední řadě připravujeme i vlastní e-shop https://zodreva.cz/

 

Zuzi, moc děkuju za rozhovor i dárek do souitěže a přeju, ať vás to se dřevem stále tak baví! :)

Tvořivé duše: Markéta Králová

Dnes bych vám ráda představila skvělou tvořivou ženu, která stojí za značkou originálních látek a výrobků VZORA. Udělejte si pohodičku a začtěte se řádků o Markétě Králové... :)

 

Marky, zatím o tobě vím jen to, že prodáváš krásné látky s vlastními autorskými ilustracemi. Co dalšího bys nám o sobě prozradila?

Jmenuji se Markéta Králová, studovala jsem mj. oděvní školu, kde jsem rozvíjela svou lásku k malování a tvoření a naučila se šít. Na vysokých školách jsem směřovala spíš k divadlu a pedagogice, ale tvoření jsem nikdy neopustila. Dnes se nejvíc věnuji digitální ilustraci a divadelnímu  lektorství. A také mému skoro 4 letému synovi, který je mi nekonečnou inspirací.

 

Zajímalo by mě, jak jsi začala s digitální ilustrací? 

Mým prvním souborem ilustrací byla zvířátková knížka. Malovala jsem ji pro děti v naší rodině. Učila jsem se s novým tabletem a chtěla jsem na Vánoce něco vytvořit těm nejmladším. Dělám to ráda a pokaždé, protože chci, aby obdarovaní měli něco, na čem jsem strávila čas, do čeho jsem vložila energii a kus sebe. A tak jsem po nocích, když půlroční chlapeček spal, nakreslila 10 obrázků zvířátek a nechala je svázat do malé knížky.

 

Své ilustrace ilustrace necháváš tisknout i na látky - jaká k tomu i k vytvoření e-shopu vedla cesta? Jak tě to napadlo?

Já jsem studovala oděvní střední školu, tam jsem se naučila šít a rozvíjela svou lásku k malování. Na vysokých jsem se věnovala spíš divadlu, tam se ale šití dalo skvěle využít. Když se mi narodil syn, divadlo jsem musela opustit, tak jsem hledala něco, co můžu dělat, když dítě spí. Tak jsem se začala učit digitální ilustraci, což mě přivedlo k nápadu spojit šití a malování v oděvní tvorbě z autorských látek. V tomhle je úžasný můj muž, který podpoří každý můj sebešílenější nápad, a e-shop mi sám vyrobil, obepsal spoustu tiskáren, takže jsem během rodičáku malovala, tiskla a šila.
 
 
Děkujeme za parádní dárek do únorové soutěže - tvořivou krabičku, která společně se softshelkami od Mámy v lese tvoří krásnou sladěnou sadu! Prozraď nám, co v krabičce najdeme?

Krabička ukrývá knížku Spočítej zvířátka v lese, takže děti mohou hledat zvířátka a zároveň se učit počítat. Pak je v krabičce zvířátko z knížky natištěné na látce a výplň. Děti si tak s rodiči mohou vyrobit zvířátko z knížky, které se může pověsit nad postýlku, do kočárku, nebo třeba na vánoční stromeček. Návod je součástí sady, video s podrobným postupem práce je na instagramu.

 

 
 
Kde v současné chvíli najdeme tvou tvorbu?
e-shop: www.vzora.cz
Ig: Vzora_cz
fb: Vzora
 
Marky, moc děkuji za rozhovor i dárek do soutěže a přeju ať se ti daří a tvorba stále dělá radost!
Tvořivé duše: Filip Drcmánek

Dnešním hostem rozhovoru je Filip Drcmánek, nadějný student technického designu a také nadšence do 3D tisku. Jeho prostřednictvím tvoří razítka, dekorace, figurky a vlastně vše, na co si zákazník vzpomene :)

 

Filipe, musím přiznat, že jsi jeden z nejmladších tvůrců - podnikatelů, kterého jsem měla možnost potkat a smekám za tvou odvahu a pracovitost! Pod značkou Goose 3D solutions tvoříš technologií 3D tisku nejrůznější razítka, vykrajovátka, dekorace, miniatury... Jak ses k tomu vlastně dostal?

Odjakživa mě fascinovala myšlenka rychle a snadno vytvářet libovolné předměty. Proto jsem si před čtyřmi lety objednal první tiskárnu, na které jsem se naučil základy a postupně jsem se začal učit pracovat i s dalšími typy tiskáren. Nejprve jsem tiskl hlavně pro sebe a kamarády, až po nějaké době jsem dostal odvahu tvořit i na zakázku. Moji oblibu v tisk navíc podpořil obor, který studuji.

 

 

Aktuálně studuješ průmyslový design na VUT v Brně. Jaké máš profesní plány? Chceš po škole rozjet tvorbu naplno, nebo zůstane spíše tvým koníčkem?

Nad touto otázkou jsem donedávna vůbec neuvažoval. Až poté, co jsem si před několika měsíci založil živnost mě napadlo, že by to mohlo být něco většího, než pouhé občasné tvoření figurek pro kamarády. Dělat sám na sebe by se mi však určitě líbilo více, než být někde zaměstnaný.

 

Do únorové soutěže jsi věnoval parádní sadu razítek do modelovacích hmot - moc děkuji a věřím, že výherci udělají fakt radost! Zajímá mě, jakou nejzajímavější věc jsi už na zakázku vyráběl?

 Za ty roky toho bylo hodně, ale pro mě nejzajímavější byla pravděpodobně tvorba prototypu zařízení pro Honeywell.


Nakonec nám prozraď, kde si můžeme tvou další tvorbu prohlédnout?

Veškeré produkty nabízím na svých stránkách www.goose3d.cz. Tam najdete i ukázku mé další tvorby v oblasti designu.

 

Filipe, děkuju za rozhovor i dárek do soutěže a přeju hodně úspěchů ve studiu i tvorbě!

Tvořivé duše: Zdeňka Bílková

Dnes bych vám ráda představila Zdeňku Bílkovou, maminku dvou princezen, podnikatelku s citem pro barvy a materiály,

kurátorku umění, která se při mateřské přesunula do lesa s šicím strojem a žehlícím prknem… 

Uvařte si kafe či čajík a užijte si příjemnou minutku u rozhovoru.

 

 

Zdeni, vím o tobě, že jsi maminkou dvou slečen a pod značkou „Máma v lese“ tvoříš originální dětské oblečení. Co tě k založení vlastní oděvní značky vlastně přivedlo? Pracovala jsi s látkami a strojem už dříve, nebo to byla trochu „změna plánu“?

Prvně jsem seděla u šicího stroje asi v šesti letech. Byl to šlapací stroj a mně to šlapat vůbec nešlo a tak mi ho mamka zapojila do elektriky. A ono to šilo! A představ si, že ten stroj je stále funkční, nedávno jsem na něm u mamky šila. Dříve se totiž vyráběly věci, které něco vydržely. A to je můj důvod, proč jsem založila značku Máma v lese. Chci vyrábět oblečení, které vydrží dlouho krásné, které má nějakou hodnotu a nějakou funkci. Není to tak, že bych se už od šesti let od stroje nehnula, ani to není tak, že jsem náhle změnila plán. Chybělo mi něco tvůrčího a dalším významným podnětem byl fakt, že se nám v rodině narodily čtyři děti během půl roku. A šít jsem uměla a stroje jsem doma měla také.

 

 

To je krásná cesta. Líbí se mi, jak děti můžou "přičichnout" k různým zájmům, činnostem a později to díky pozitivní zkušenosti třeba parádně rozvinou, jako ty šití. Je znát, že ti také hodně záleží na udržitelnosti a zero waste přístupu. Jakým způsobem tyto principy vnášíš do svojí práce?

 

Ano, určitě bych své děti chtěla vést tímto směrem, aby toho poznaly co nejvíce a pak si samy vybraly, co je baví. Už teď mi ale chtějí pomáhat Udržitelnost a zero waste přístup se promítá v celé mé tvorbě. Začíná to při výběru správného materiálu, pokračuje přes velmi pečlivé polohování a končí zpracováním i těch nejmenších odstřižků. Odstřižky látek sešívám k sobě a vytvářím tak zero waste originály. Odřezky z overlocku používám jako výplň do polštářků nebo různých dekorací. Má tvorba je tudíž téměř bezodpadová. Dává mi to velký smysl.

 

 

Mám radost, že jako jednu z výher v únorové soutěži můžeme nabídnout originální softshelové kalhoty z tvé dílny! Máš tento materiál ráda? Používáš ho i pro své holky?

 

Softshell je naprosto nepostradatelný materiál na funkční oblečení pro děti. Ač miluji přírodní materiály, šiji i ze softshellu - jeho vlastnosti jako nepromokavost a paropropustnost nelze žádným přírodním materiálem nahradit. Ano, i moje holčičky nosí softshellové kalhoty od Mámy v lese, protože se hodí téměř do každého počasí a udrží je v teple a v suchu.

 

 

Ještě nám prozraď, kde všude najdeme tvoji tvorbu a kde můžeme novinky od tebe sledovat?

Sledovat mě můžete třeba na Istagramu nebo ve Facebookové skupině. Na obou sítích zveřejňuji také spoustu návodů a nápadů pro maminky malých dětí, ale věnuji se také rozhovorům s inspirativními ženami, které stejně jako já, začaly podnikat na mateřské. Články a rozhovory si můžete přečíst na mém blogu. Ráda budu také za návštěvu mého e-shopu.

 

Pokud byste si mé oblečení chtěly osahat nebo ho dětem vyzkoušet, je to možné kdykoliv v mě v ateliéru v Klášterci nad Ohří, dále v Mladé Boleslavi v Enyky Benyky, což je dětská montessori hernička s design shopem, v Karlových Varech v Ateliéru Na Ostrůvku a v Dizajn parku a v Ostrově v galerii Podhoubí.

 

Zdeni, moc děkuji za rozhovor i krásný a praktický dárek. Ať se ti daří a kousky z tvojí dílny mohou dělat radost a parádu mnoha dětem!

 

4 položek celkem
Zpět do obchodu